Miejskie Przedszkole
Niezapominajka w Ełku

 

Strona główna
Lokalizacja
O przedszkolu
Co robimy
Humorek
Wydarzenia
Karta Zgłoszeń
Nasze Pomysły
projekty edukacyjne
Optymistyczne Przedszkole
OGŁOSZENIA

 

1. Funkcjonariusze Straży Miejskiej zaproszeni do naszego przedszkola, przedstawili swoją pracę, opowiedzieli dzieciom o różnych niebezpieczeństwach. Spotkanie odbyło się pod hasłem: "Bezpieczne ferie". Przedszkolaki z wielkim zainteresowanie słuchały i rozmawiały na temat bezpiecznego poruszania się na drodze, a także zachowania bezpieczeństwa podczas aktywnej zabawy na świeżym powietrzu. Strażnicy Miejscy przekazali dzieciom podstawowe zasady, do jakich należy się stosować przebywając na dworze. 

Należy:

- odpowiednio ubierać się w zależności od pogody;

- wybierać bezpieczne miejsca do zabawy, z dala od ruchliwych ulic, skrzyżowań;

- korzystać wyłącznie ze specjalnie przygotowanych lodowisk; nie wolno ślizgać się na zamarzniętych zbiornikach wodnych, ani na chodnikach, czy przejściach dla pieszych;

- uważać na zwisające z budynków sople lodu;

- zachować ostrożność podczas zabawy śnieżkami; nie wolno rzucać w głowy oraz twarz innych dzieci;

Dużą uwagę poświęcili także noszeniu przez najmłodszych odblasków. Podkreślali, iż taki mały element jak odblask może uratować im życie i sprawić, że stają się widoczne przez kierujących pojazdem z odległości kilkudziesięciu metrów.

Dzieci z ciekawością słuchały i zadawały liczne pytania. Na koniec miały możliwość obejrzenia sprzętu, jakim Strażnicy posługują się w swojej pracy. To było niezwykle interesujące i pouczające spotkanie, w którym uczestniczyły dzieci z gr.: „Stokrotki”, „Motylki” oraz „Wiewiórki”.

 

zdjęcia                                  zdjęcia

 

2. W trakcie ferii w dniach 31.01.2017-03.02.2017 odbyły się dwugodzinne zajęcia grupowe pt.: "Jestem wyjątkowy”, "Moje emocje" i "W Krainie Bajek". W zajęciach wzięły udział dzieci z grupy "Biedronki", "Pszczółki", "Wiewiórki", "Stokrotki" i "Motylki". Uczestnicy zajęć wykonywali ćwiczenia rozwijające koncentrację uwagi, percepcję oraz pamięć wzrokową i słuchową, ale przede wszystkim dobrze się bawili. Zajęcia dla dzieci prowadzone były przez specjalistki - psycholog Karolinę Danowską, Agnieszkę Konc i Agatę Adamiak, logopedę - Marzannę Wojtulewicz oraz pedagoga - Krystynę Olszewską z Poradni psychologiczno-pedagogicznej w Ełku.  Każdego dnia rodzice mogli skorzystać z indywidualnej konsultacji, porady lub obserwacji psychologicznej. Dziękujemy dzieciom i rodzicom za udział w „Feriach z poradnią” oraz paniom prowadzącym za wspaniale spędzony czas.

 

          zdjęcia                                  zdjęcia               

 

3. W lutym swoje urodziny obchodziła:

*      Zosia Z.  z gr. „Stokrotki”.

*      Oli Ż. – z gr. „Motylki”

 

zdjęcia

4.  Zima to wspaniały czas zabaw na śniegu. Szczególnie cieszą się z tego dzieci. To również świetna okazja, aby dzieci zażyły trochę ruchu na świeżym powietrzu. Najczęstszą forma aktywności zimą jest zjeżdżanie z górki na sankach lub deskach. Dzieci w naszym przedszkolnym ogrodzie, codziennie oddają się zimowemu szaleństwu, zjeżdżając na sankach, rzucając śnieżkami, a także "atakując" kulami śniegowymi swoje panie, oczywiście zachowując zasady bezpieczeństwa. Taka wspólna zabawa zapewnia dzieciom dużo frajdy, niezapomnianych wrażeń oraz wyzwala pozytywne emocje. Po świetnej rozrywce wszystkie przedszkolaki wracają z czerwonymi noskami i z uśmiechem do przedszkola na ciepły posiłek. Bywa czasem mroźnie, ale wesoło i radośnie.

zdjęcia

 

Dorośli narzekają a dzieci cieszą się z zimy, która obsypała śniegiem nasz przedszkolny ogród zapraszając tym samym dzieci do wesołych wspólnych zabaw. Brykanie na świeżym powietrzu to coś, co „Biedronki” lubią najbardziej! Niewątpliwie zima jest porą roku, która inspiruje dzieci do różnych zabaw na śniegu. Biały puch pozwolił na kreatywne zabawy w ogrodzie przedszkolnym. Maluszki chodziły po śladach, rzucały śnieżkami, rysowały patykiem na śniegu, robiły na jego powierzchni „orzełki”, szukały białych chorągiewek powtykanych w śnieg, oglądały szadź na gałązkach drzew i krzewów. Najwięcej jednak frajdy sprawiła dzieciom zabawa „Z górki na pazurki”czyli szaleństwo na sankach. Po „górkowych” wyczynach przyszedł czas na wożenie się w parach na sankach. Pogoda dopisywała, mrozek trochę szczypał w nosy, ale nikomu to nie przeszkadzało, bo dzieci wiedzą, że zabawy na śniegu to świetna rozrywka, która szybko się kończy, bowiem na drugi dzień zmieniła się aura i śnieg zaczął topnieć. Czyżby to było nasze ostatnie szaleństwo na śniegu podczas tegorocznej zimy?

 

                                                      zdjęcia                                        zdjęcia      

                                    

5.  Zwieńczeniem "Kolorowego Tygodnia" w grupie „Wiewiórki”, były maślane bułeczki i chałki. Celem zajęć było zapoznanie dzieci z etapami powstawania bułeczek oraz uświadomienie o korzyściach jedzenia zdrowych produktów, najlepiej wykonanych własnoręcznie. Dzieci z niewielką pomocą pań wyrobiły ciasto i samodzielnie stworzyły własne bułeczki. Zapach pieczonych bułek roznosił się w całym przedszkolu. Bułeczki błyskawicznie znikały z talerzyków podczas drugiego śniadanka.

 

zdjęcia                                        zdjęcia

 

 6. Grupa starszaków - „Stokrotki” obchodziły „Walentynki”. Dzieci bawiły się przy ulubionych piosenkach, były również zabawy typu: „Kłębuszek Walentuszek” - czyli pajęczynka, zagadki, zabawy z serduszkami. Na koniec tego czerwonego dnia każde dziecko otrzymało walentynkę i pysznego lizaka w kształcie serca.

zdjęcia

 

„Walentynkowe serce”- taki zakodowany rysunek musiały odgadnąć dzieci z gr. „Motylki” z okazji 14 lutego. Terminy: pionowo, poziomo, pojęcie osi współrzędnych, nie są już dla naszych starszaków obco brzmiącymi nazwami. A serduszka dzieci wręczyły rodzicom w prezencie!

 

zdjęcia

 

7. Gr. „Motylków” nie tylko posiada własną biblioteczkę w sali przedszkolnej, ale też regularnie korzysta z usług Miejskiej Biblioteki Publicznej. Kolejną wypożyczoną pozycją jest „Wielka Księga Baśni i Legend”. Codziennie czytamy jedną lub dwie baśnie, a później rozmawiamy o jej bohaterach. Bardzo to lubimy, bo „ czytanie to najlepszy sposób uczenia się”(A. Puszkin).

 

zdjęcia

 

8. Mimo lekkiego mrozu w Walentynowy poranek dzieci z gr. „Motylki” wybrały się na spacer po okolicy przedszkola. Dzieci określały nazwy ulic, po których wędrowały, zajrzały na ławkę M. Kopernika, obejrzały kule symbolizujące układ słoneczny i próbowały odczytać nazwy poszczególnych planet, przytuliły naszą kochana ziemię, o którą obiecały się troszczyć. Do przedszkola wróciły trochę zmarznięte, ale szczęśliwe.

 

zdjęcia

 

9.  W dzień zakochanych Centrum Edukacji Ekologicznej zorganizowało akcję "Kocham recykling", na której były zbierane zużyte baterie oraz sprzęty elektryczne w zamian za słodkie lizaki - serduszka. Idea jest bardzo prosta - z okazji Walentynek zróbmy drobną rzecz, z serca, także dla Ziemi. Do akcji przyłączyło się całe nasze przedszkole, wszystkie dzieci postarały się o jak największą ilość eko śmieci. Ciężkie torby z eko śmieciami przekazały 5 i 6 latki z gr. "Motylki" i "Wiewiórki". Pamiętajmy, że każdego roku w Polsce produkowanych jest ponad 300 mln sztuk baterii, które z uwagi na swój skład chemiczny, m.in. zawartość metali ciężkich typu: ołów, czy rtęć mogą być odpadami niebezpiecznymi. Ze względu na toksyczne substancje, baterie powinny być segregowane i utylizowane w specjalnych instalacjach. Wczesna edukacja i uwrażliwianie najmłodszych na dbanie i kochanie "Naszego wspólnego Domu" pozwoli w przyszłości cieszyć się czystością i pięknem wszystkich miejsc, w których żyje człowiek. Jesteśmy bardzo dumni z naszych małych strażników przyrody.

 

zdjęcia

 

10. „Uważnie kodów słuchamy i odtwarzamy obrazek wg instrukcji” – dzieci z gr. „Motylki” uwielbiają zajęcia na macie edukacyjnej. Podczas układania kosmicznej rakiety oraz robota nauczyliśmy się, co to jest pion, poziom, wiersz, kolumna. Wiemy też, gdzie położyć płytkę na podstawie współrzędnych, rozumiemy też coraz lepiej pojęcie symetrii. Uff! To bardzo trudne, ale już nie dla nas !

 

zdjęcia              zdjęcia

 

11. Przedszkolaki w zaczarowanym świecie "Kopciuszka". Dzieci z gr. "Pszczółki" i "Wiewiórki" miały zaszczyt uczestniczenia w magicznym przedstawieniu pt. "Kopciuszek". Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Ełku, jednocześnie odtwórcy ról w przedstawieniu, przenieśli małych widzów w świat marzeń, które naprawdę się spełniają!  Dzieci z wielkim zainteresowaniem oglądały przedstawienie, podziwiając aktorską grę starszych kolegów i koleżanek. Przepiękne stroje oraz wspaniale dobrana oprawa muzyczna sprawiły, że wszyscy z zapartym tchem i z ogromną niecierpliwością oczekiwali kolejnych postaci, które pojawiały się na scenie. A warto podkreślić, że każda z postaci zagrana została wyjątkowo i oryginalnie. Dzieci siedzące na widowni były oczarowane. Serdecznie dziękujemy za zaproszenie.

 

zdjęcia

 

12. Pięciolatki z gr. „Wiewiórki” wyruszyły w podróż po Wszechświecie. Tematy o kosmosie pochłonęły ich do reszty. Przebyli drogę mleczną, zmagali się z asteroidami i kometami. Zanim dotarli do Układu Słonecznego spotkali mieszkańców obcej planty.

zdjęcia

 

13. Logopedia zajmuje się kształtowaniem mowy, zapobieganiem zaburzeń mowy i ich usuwaniem, troską o kulturę żywego słowa. Zajęcia logopedyczne są środkiem pomocy dziecku. W przedszkolu w gr. „Pszczółki” odbyły się zajęcia otwarte dla nauczycieli wychowania przedszkolnego we współpracy z Mazurskim Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli w Ełku. Prowadząca p. Maria Łepkowska w ramach dzielenia się „dobrą praktyką” zorganizowała cykl grupowych zabaw logopedycznych. Podczas nich przedszkolaki usprawniały narządy mowy, rozwijały percepcję słuchową oraz utrwalały prawidłowy tor oddechowy. Nowością było wprowadzenie głosek dźwięcznych i bezdźwięcznych, z którymi 4-5 latki świetnie sobie poradziły. Dzieci były bardzo aktywne, skupione i chętnie wykonywały kolejne zadania. Obserwujące zajęcia nauczycielki pozyskały kilka ciekawych propozycji pomysłów, z których mogą skorzystać i zastosować je we własnej pracy dydaktycznej z dziećmi.

 

zdjęcia       zdjęcia      zdjęcia      zdjęcia     zdjęcia

 

14. „Wiara w siebie może wszystko, czyli skarbów wysypisko”. Dzieci obejrzały przedstawienie w wykonaniu grupy artystycznej „AKADA” z Suwałk. Bohaterowie przedstawienia ukazali dzieciom, iż należy wierzyć w siebie, pomagać innym i dbać o czystość środowiska.

 

zdjęcia


 ZAPRASZAMY

RAPORT Z REALIZACJI PROGRAMU"Kubusiowi Przyjaciele Natury" - EDYCJA 2016/2017

DYŻUR WAKACYJNY / OGŁOSZENIE ! ! !

Strona główna | Lokalizacja | O przedszkolu | Co robimy | Humorek | Wydarzenia | Karta Zgłoszeń | Nasze Pomysły | projekty edukacyjne | Optymistyczne Przedszkole | OGŁOSZENIA 

                                                                                 Miejskie Przedszkole Niezapominajka w Ełku :
mpn3elk@gmail.com   
ul. Słowackiego 18, 19-300 Ełk
tel. 87 6102185
Ostatnia aktualizacja: 20 sierpnia 2017