Miejskie Przedszkole
Niezapominajka w Ełku

 

Strona główna
Lokalizacja
O przedszkolu
Co robimy
Humorek
Wydarzenia
Karta Zgłoszeń
Nasze Pomysły
projekty edukacyjne
Optymistyczne Przedszkole
OGŁOSZENIA

 

AKCJA CHARYTATYWNA  ,,GARŚĆ GROSZA”

        Jestem nauczycielką wychowania przedszkolnego. Od 18 lat pracuję w przedszkolu i tak jak inni nauczyciele zauważyłam, że z roku na rok wśród naszych dzieci coraz częściej można spotkać małych egoistów i samolubów. Wynikać może to m.in. z faktu, iż większość z nich jest jedynakami. Nie mając rodzeństwa nie potrafią się dzielić i robić czegoś dla innych, uważają się za ,,pępki świata”. Oczywiście naszym zadaniem jest uczyć dzieci umiejętności dzielenia się i wdrażać je do pracy na rzecz innych. Organizując różne zajęcia musimy uświadamiać maluchom, że na świecie są też inne dzieci tak samo ważne jak one, mające takie same potrzeby i pragnienia. Zajęcia tego typu uwrażliwiają naszych wychowanków i uczą choć w niewielkim stopniu altruizmu. W czasach kiedy wśród dzieci i młodzieży jest tyle egoizmu, agresji i zła, należy już od najmłodszych lat wpajać odpowiednie zasady życia społecznego mówiące o tym, że należy liczyć się z uczuciami innych osób, pomagać potrzebującym, a nawet zrezygnować z własnych przyjemności na rzecz innych. Uznałam, że dobrym sposobem na uwrażliwienie dzieci na potrzeby drugiego człowieka, będzie zorganizowanie na terenie przedszkola akcji charytatywnej.

    W roku szklonym 2006/2007 postanowiłam, że na terenie naszej placówki odbędzie się  akcja ,,Garść grosza”. W tym przedsięwzięciu wsparła mnie koleżanka Aneta Pietrewicz. Zanim rozpoczęłyśmy akcję udałam się do Caritas Diecezji Ełckiej, aby ustalić, czy zebrane pieniądze będziemy mogły przekazywać do Caritas, która prowadzi dożywianie dzieci w szkołach. Po uzyskaniu zgody, pani księgowa poprosiła mnie, abym wskazała szkołę, z której miałoby być dożywiane dziecko. Wybrałam Szkołę Podstawową nr 2 w Ełku oraz podałam nazwisko ucznia, który będzie korzystał z opłacanych przez nas posiłków. Dziecko to było niegdyś moim wychowankiem, znałam dobrze jego sytuację rodzinną i wiedziałam, że tego typu pomoc jest mu bardzo potrzebna.

    Niedługo po tym w szatni przedszkola ustawiłyśmy szklaną puszkę z informacją dla rodziców o prowadzonej akcji. Kolejnym naszym zadaniem było przeprowadzenie rozmów z przedszkolakami z grup 4, 5, i 6- latków i poinformowanie ich o akcji ,,Garść grosza”. Uświadamiałyśmy maluchów, że za pieniążki, które będą wrzucać do szklanej puszki, wykupimy obiady dla głodnego dziecka. Dzieci słuchały z wielkim przejęciem i obiecały, że będą wrzucać pieniądze. Miały to być pieniądze, za które rodzice mieli kupić dziecku batona , lizaka lub inne słodycze. Poinformowałyśmy przedszkolaków, że aby zebrać kwotę na wykupienie obiadów na cały miesiąc , wystarczy jeśli każde z nich nie zje tylko jednego batonika i przeznaczy pieniążek na jedzenie dla chłopca.

    Akcja rozpoczęła się na początku września i miała trwać do stycznia czyli przez pierwszy semestr. Od razu przyniosła wspaniałe efekty, ponieważ zebrane pieniądze wystarczyły na opłacenie obiadów dwóm uczniom. Dzieci oraz ich rodzice chętnie wrzucali pieniądze do szklanej puszki. Maluchy za swą hojność otrzymywały od nas naklejki w kształcie serduszka lub medale ze słoneczkiem , rodzice zaś mogli co miesiąc przeczytać protokół sporządzony przez komisję oraz zobaczyć dowód wpłaty pieniędzy do Caritas. Oba dokumenty wywieszane były na tablicy ogłoszeń w hollu przedszkola.
    Obserwując dzieci zauważyłam niejednokrotnie jak pokazują sobie serduszka i rozmawiają o akcji, były zadowolone z faktu, że pomagają innym.

    Po zakończeniu I semestru , nie zabrałyśmy puszki z szatni i okazało się , że w dalszym ciągu wrzucane są do niej pieniądze. W związku z tym poinformowałyśmy rodziców i dzieci, że akcja potrwa do końca roku szkolnego.

    Niedawno podszedł do mnie Dawid – mój wychowanek i powiedział, że wczoraj zjadł dwa lody, ale dzisiaj zje tylko jednego, bo pieniążek na drugiego loda wrzucił do puszki. Ten fakt utwierdził mnie w przekonaniu, że akcja przyniosła zakładane efekty. Potrzebujące dzieci mogły codziennie zjeść ciepły posiłek a moi podopieczni nauczyli się dzielić i pomagać innym.

                                                                        Opracowała : mgr Wioletta Modzelewska -  nauczycielka
                                                                                            Przedszkola Samorządowego Nr 3 w Ełku

 


 ZAPRASZAMY

RAPORT Z REALIZACJI PROGRAMU"Kubusiowi Przyjaciele Natury" - EDYCJA 2016/2017

DYŻUR WAKACYJNY / OGŁOSZENIE ! ! !

Strona główna | Lokalizacja | O przedszkolu | Co robimy | Humorek | Wydarzenia | Karta Zgłoszeń | Nasze Pomysły | projekty edukacyjne | Optymistyczne Przedszkole | OGŁOSZENIA 

                                                                                 Miejskie Przedszkole Niezapominajka w Ełku :
mpn3elk@gmail.com   
ul. Słowackiego 18, 19-300 Ełk
tel. 87 6102185
Ostatnia aktualizacja: 20 sierpnia 2017